Elbil-mål snart nådd

Målet om 10 prosent elbiler nådd

Snart er én av ti personbiler på norske veier elbiler. I fjor var mer enn fire av ti solgte biler elektriske.

Tesla modell 3 med bakhjulsdrift. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Tesla modell 3 med bakhjulsdrift. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Det er Norsk elbilforening som har beregnet at i løpet av de neste månedene vil én av ti personbiler på norske veier være rene elbiler.

– Det betyr mindre klimagassutslipp og bedre luftkvalitet i byer og tettsteder. Den neste store milepælen er at alle nye personbiler som selges i 2025, skal være nullutslippskjøretøy. Det målet skal vi også nå, sier klima- og miljøminister Ola Elvestuen (V).

I fjor var 42 prosent av alle nye personbiler som ble solgt, elbiler. Det var mer enn salget av alle nye bensin- og dieselbiler til sammen.

– Det er gledelig å se at en kombinasjon av avgifts- og bruksfordeler gjør at Norge er verdensledende når det gjelder antall elbiler i forhold til folketall, sier samferdselsminister Jon Georg Dale (Frp).

Dersom det bare selges nullutslippspersonbiler fra 2025, kan rundt halvparten av personbilene i Norge ha nullutslipp i 2030.

(©NTB)

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

Elbil24 er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer

Velkommen til vårt kommentarfelt

Vi setter pris på kommentarer til artiklene på elbil24.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.