(Elbil24):
- Som del av regjeringens plan for gradvis gjenåpning av landet kan nå også trafikkopplæring og praktiske førerprøver i personbil starte opp igjen. Det er jeg glad for, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide i en pressemelding.
I midten av mars måtte Statens vegvesen stenge alle trafikkstasjoner som følge av coronautbruddet.
Direktør Bodil Rønning Dreyer i Vegvesenet omtalte situasjonen som ekstrem.

Coronautbrudd: - Ekstrem situasjon
I løpet av de siste syv ukene har en rekke tiltak blitt innført i kampen mot smittespredning.
Fristen for EU-kontroll ble utsatt og utløpsdatoen for førerkort ble forlenget.
Tusenvis i kø
Førerkortkøen har imidlertid hopet seg opp etter tusenvis av avlyste førerprøver. Nå jubles det over at man sakte, men sikkert vil komme tilbake til en normal hverdag.
- Bil er et viktig fremkomstmiddel for mange, og jeg vet at det er mange som har vært utålmodig etter å komme videre med opplæring for å få førerkort for personbil.

Førerkort-køen hoper seg opp:- Dette vil bli krevende
- Samtidig er dette viktig for veldig mange trafikkskoler som har vært hardt rammet av smitteverntiltakene, sier Hareide.
Det gjøres nå endringer i helsemyndighetenes vedtak om stengning av trafikkskoler.
Disse innebærer at trafikkskolene ikke lenger er pålagt å holde stengt, men kan starte opp igjen under forutsetning av at nærmere angitte smittevernkrav er oppfylt.
Pålagt stengt
Smittevernkravene er tilsvarende det som gjelder for blant annet frisører og hudpleie. Dermed ivaretas smittevernet samtidig som trafikkskolene kan gjenoppta virksomhet som har vært pålagt stengt.
I tillegg til praktisk opplæring i personbil, betyr det også at det ikke lenger legges særskilte begrensninger på antallet personer som kan gjennomføre teoriundervisning.

Kunden trodde bilen var strøken ...
Statens vegvesen vil også kunne starte opp igjen med praktiske førerprøver for personbil (klasse B) og øvrige klasser. De har allerede gjenopptatt praktiske prøver på motorsykkel og i de tyngste førerkortklassene.
Prøver for personbil kan ventes tilgjengelig fra og med mandag.
Vil ta tid
I tillegg er noen sensorer i risikogrupper. Det vil derfor ta noe tid før driften kan normaliseres.
- Trafikkopplæring har blitt gradvis åpnet opp. Opplæring på motorsykkel, moped og snøscooter har vært tillatt. Fra 16. april ble det også tillatt med teoretisk opplæring i grupper på inntil fem, og fra 30. april ble det tillatt med praktisk opplæring i de tyngste kjøretøyene.
- Endringene som nå gjøres innebærer at øvrige viktige deler av trafikkskolenes virksomhet nå kan gjenopptas, sier Hareide.

Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på elbil24.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.