Registreringsstatistikk for elbiler:

Mest solgte tredje måneden på rad

Mars måned ble en opptur for salget av elbiler. Her er vinnerne og taperne.

STORSELGER: Audi e-tron ble månedens mest registrerte elbil også i mars. Foto: Fred Magne Skillebæk
STORSELGER: Audi e-tron ble månedens mest registrerte elbil også i mars. Foto: Fred Magne Skillebæk Vis mer

Kampanjetilbud på Elbil24 PRO – kun 1 krone!

(Elbil24): For tredje måneden på rad trekker Audi e-tron det lengste strået, for også i mars gikk den av med seieren som månedens mest registrerte bil, som i praksis også betyr mest solgte.

Med 1.684 nyregistreringer ble det levert ut over 500 flere e-tron i mars enn i februar.

Nummer to på lista i mars ble Tesla Model 3, mens evig unge VW e-Golf tok siste pallplass. Nå skal det legges til at mye av dynamikken rundt vinnere og tapere på denne statistikken handler om leveringssituasjon og når det legges båter med biler til kai. Det er også grunnen til at vi ser en nedgang fra samme måned i fjor, men en oppgang fra så nær hvilken som helst annen måned noen gang. Mars kan nemlig vise til det tredje høyeste antallet registrerte elbiler noen gang.

Kvartalsavslutning

Som kjent har Tesla pleid å sparke kraftig fra seg den siste måneden før hver kvartalsavslutning. Mars i fjor var et godt eksempel på dette, da de dro lasset så kraftig opp at måneden i sin helhet endte med 11.518 biler. Tesla Model 3 sørget for over halvparten av disse.

Nå kan det se ut som om etterslepet er hentet inn, for mars måned i år ble en helt ordinær måned, tross kvartalsavslutning.

Heller ikke Model S og X gjorde nevneverdig mye ut av seg, med til sammen 136 registrerte biler i mars. Det gjenstår å se, men det spørs om vi får se nye rekordtopper fra Tesla før Model Y ruller inn over landegrensene.

Måned for måned, år for år:

Stor usikkerhet

Nærmeste fremtid er uansett usikker for hele bilbransjen. Corona-viruset har satt en hel bransje ut av spill, og over 1 million arbeidere i bransjen er berørt. Det gjenstår å se hvor lenge.

De fleste bilprodusentene har steng ned så godt som all produksjon. Om dette blir for et par uker, en måned eller mer, gjenstår å se.

Men det får betydelige ringvirkninger på alt av underleverandører, og deres underleverandører igjen.

Hva dette vil gjøre med lanseringen av nye modeller er fortsatt i det blå. 2020 var året hvor det skulle lanseres en rekke virkelig spennende fullelektriske modeller.

Noen har allerede rukket å innta markedet, som Mini Cooper SE, Peugeot e-208 og Honda E.

Det ryktes at både Peugeot e-2008 og kommende Lexus UX er i rute, men så gjenstår det å se med forventede storselgere som VW ID.3, ID.4 og ikke minst Skoda Enyaq. Og hva med Ford Mustang Mach-E?

Vi testet Audi e-tron med tre motorer:

AUDI E-TRON SPORTBACK: Med to motorer bak gir denne bilen deg en helt unik kjørefølelse. Vis mer

Utlippsmålet

Alle disse er modeller som er nødvendig på markedet innen utløpet av året, for de er viktige brikker i bilprodusentenes mål om ikke å ha et gjennomsnitts utslipp på mer enn 95 gram CO2 for den samlede bilporteføljen.

De av produsentene som ikke klarer å få elbilene ut i tide, vil måtte betale en høy bot per hver eneste produserte bil.

Dette er nå blitt en stor trussel for bilbransjen, og lobbyvirksomheten mot EU-kommisjonen for å moderere disse kravene er allerede i gang. Vil vi se et års utsettelse av hele 95-grams målet? Det vil tiden vise.

Her er listen over de mest solgte elbilene i mars:

mars måned Totalt i 2020
Audi e-tron16843799
Tesla Model 39971216
Volkswagen Golf6571947
Nissan Leaf6011705
Hyundai Kona5201245
BMW i3297835
Peugeot e-208256409
Renault Zoe2381032
Volkswagen e-Up!227360
Skoda Citigo214488
Kia e-Soul193778
Hyundai Ioniq171637
MG ZS EV170255
Mercedes-Benz EQC 400 4matic168282
Kia Niro139378
Nissan E-nv200137532
Seat Mii123363
Tesla Model X98138
Porsche Taycan88139
Jaguar I-pace82325
Opel Ampera-e66371
Renault Kangoo55119
Tesla Model S3860
Mini Cooper SE2430
DS 3 Crossback2049