Elbilsalget i november 2019:

Nok en nedtur for elbilene

Nedturen i antall registrerte elbiler fortsatte i november, men i de dystre tallene skjuler det seg noen oppturer.

VINNEREN: VW e-Golf toppet registreringsstatistikken for november. Foto: Jamieson Pothecary
VINNEREN: VW e-Golf toppet registreringsstatistikken for november. Foto: Jamieson Pothecary Vis mer

Kampanjetilbud på Elbil24 PRO – kun 1 krone!

nar du husket å melde deg på nyhetsbrevet vårt?

(Elbil24): Antall nyregistreringer av elbiler gikk kraftig ned (22,2 prosent) i oktober i år, sammenlignet med samme måned i fjor. November fulgte etter i samme retning.

For i november i år fikk vi en nedgang på 17,5 prosent, sammenlignet med november i fjor. Dette gjør faktisk november til en av årets dårligste måneder.

Det ble registrert 4.196 nullutslippsbiler i november i år, mot 5.087 biler i samme periode i fjor.

Årsaken er etter alt å dømme den samme som vi så i oktober i år. Mange produsenter kommer med nye biler i løpet av 2020, og flere vil helst vente med å levere ut biler før over nyttår. Dette som en følge av det nye 95-grams målet som trer i kraft fra og med nyttår.

95-grams målet

Bilprodusentene må etter dette ha et maksimalt utslipp fra den samlede bilflåten på ikke mer enn 95 gram CO2 per kilometer. Om de ikke klarer disse kravene, så vanker det store bøter for hver eneste solgte bil, noe som raskt vil generere enorme bøter.

Elbilene har som kjent null i CO2-utslipp, og de har en viktig oppgave med å trekke gjennomsnittet for det respektive merkets utslipp ned.

Derfor er det lite hensiktsmessig for produsentene å lansere – og levere – en mengde elbiler nå i november, når de kan gjøre en stor nytte for det gjennomsnittlige utslippet for produsentene etter nyttårsaftenen.

Unntaket

De eneste produsentene som ikke trenger å tenke på mulige sanksjoner, er de som kun leverer nullutslippsbiler. I dagens markedet betyr dette kun Tesla.

Derfor ser vi også at Tesla har levert et stort antall biler, først og fremst av Model 3, spesielt hver eneste måned de har kvartalsavslutning. Det har de igjen i desember, og det blir således spennende å se om de igjen skal øse ut et stort antall biler i årets siste måned, eller om de nå har levert ut det meste av allerede solgte biler.

Tross dette, ble det registrert 4.196 elbiler i november, og det var en gammel traver som klatret øverst på statistikken – VW e-Golf - en bil vi vet går ut av produksjon til sommeren.

Det ble registrert 824 eksemplarer av e-Golf i november, mens Nissan Leaf entret andreplassen med 717 biler.

Audi e-tron tok tredjeplassen med 539 biler, mens Tesla Model 3 var første bil utenfor pallplass, med 453 eksemplarer. Alle disse tallene er uten dobbeltimporten.

Om vi ser året i sin helhet, så er det registrert 65.394 biler på året, når vi regner perioden for året ut november. Salget har uansett passert fjoråret, med god margin, så veksten er et faktum, uansett hvordan desember måtte ende.

Her er de registrerte modellene i november:

Merke og modell November 2019 Totalt
Volkswagen Golf824957541763
Nissan Leaf717802658434
Audi E-tron53952955302
Tesla Model 34531443414436
Bmw I3334503725101
Hyundai Ioniq29832109169
Hyundai Kona20332364085
Jaguar I-pace16730724162
Kia Soul102153517373
Nissan Nissan E-nv20010116705198
Opel Ampera-e8510193151
Tesla Motors Model X69187013056
Kia Niro38756790
Hyundai Kauai27234234
Mercedes-benz Evito276565
Tesla Motors Model S24115020563
Fiat 500 Electric225071418
Renault Kangoo203051041
Renault Zoe19212911726
Peugeot Partner192521840
Volkswagen Up!138249497
Citroen Berlingo Electric13142772
Peugeot Ion111102921
Citroen C-zero111012599
Peugeot Partner Teepee Electric S112222
Chevrolet Bolt9105288
Maxus Ev8097778
Smart Eq Fortwo Coupe53283
Nissan Leaf 62kwh466
Ds Ds3 Crossback444
Mercedes-benz Eqc 400 4matic36969
Smart Eq Fortwo Cabrio32455
Volkswagen Crafter25571
Chevrolet Spark Ev2614
Mitsubishi I-miev1783906
Smart Eq Forfour14474
Fiat E500133
Emoss Emoss112
Emoss Kaoussis111
Emoss 1420111
Yutong Zk6128bevg111
Maxus Maxus V80111
Mercedes-benz B 250 E0103794
Mercedes-benz Electric Drive031400
Think Think00776
Renault Kangoo Z.e.00763
Th!nk City00735
Ford-cng-technik Focus Electric013639
Peugeot 106 Electric00332
Smart Fortwo Electric013302
Citroen Saxo Electrique00292
Azure Dynamics Transit Connect Electric00158
Nissan E-nv200052138
SMART ELECTRIC DRIVE00138
Smart Fortwo Coupe Ed02130
Toyota Rav4 Ev09114
Tesla Roadster00111
Smart Fortwo Cabrio Ed0582
Ford Focus Electric0076
Kewet Citi Jet 50069
Smart Forfour Ed0468
Mitsubishi0064
Renault Fluence Z.e0064
Renault Clio Electric0030
Nissan0030
Micro-vett Fiorino Elettrico0028
Volvo 7900 El02525
Think A3060021
Smart Fortwo Electric Drive0420
Byd El- Leddbuss02020
Mia Electric0019
Byd E Bus01919
Volvo 790001818
Nissan Nissan0014
Solaris Urbino 12 Electric0413
Vdl Citea Slfa _ 180/electric01313
Kewet El-jet 20012
Vdl Citea Slfa-180/electric01212
Ford Ranger0011
Smart Smart0011
Volvo C300011
Iveco El Buss0010
Vdl Citea Slf-120/electric01010
Heuliez Bus Gx 437 Elec01010
Renault0010
Man Tge099
Kewet009
Kewet El-jet 3008
Bmw I3 Bev018
Kewet El-jet007
Volvo Volvo 7900e077
Pivco City Bee007
Peugeot Peugeot007
Kewet El-jet 4006
Iveco 50c/e006
Iveco Forveda, Uab006
Renault Kangoo Electrique006
Citroen C1005
MITSUBISHI -005
Volkswagen Golf E005
Citroen005
Mercedes-benz Ecitaro055
Toyota Rav 4ev005
Goupil G5015
Polaris Goupil005
Kewet Citi Van005
Peugeot 106 El004
Ebusco N/a004
Citroen Electrique003
Navya Arma Dl4 Pmr033
NISSAN -003
Volkswagen Up! Load003
Volkswagen Up003
Vdl Citea Slfa -180/electric033
Tazzari N.a003
Think Piv 4003
Peugeot I0n003
Peugeot Electric003
Byd Byd E-bus033
Kewet Citi-jet 5003
Ebusco023
Chevrolet Spark002
Chevrolet Geo Prizm002
Navya Shuttle022
Porsche Taycan022
Hyundai Ix35002
Volkswagen Golf City Stromer002
Dennis Eagle/pvi Elite 6002
Polaris G4002
Goupil G4022
Citroen 2 Cv 6002
Toyota Mirai002
Citroen Ax002
Think City Elbil002
Citroen Berlinga Electric002
Citroen Saxo Sx E002
Peugeot002
Byd El-buss002
Ligier Easymile Ez10 Gen2002
Ligier Easymile Ez10002
Maxus Maxus Ev80022
Maxus Maxus022
Mercedes-benz Sls Amg Electric Drive002
Emoss Emoss 4428002
Polaris G5002
Man Trolley Buss002
Man N 6221tg Trolley Buss002
Tata Indica001
Smart Brabus Electric Drive001
Tecnobus U 520esp/lr001
Tazzari Zz001
Solaris Urbino 8.9 Electric011
Emoss Emoss 2820001
Tasso Bingo Minicar001
Piaggio Porter001
Smart Fortwo Energi001
Emoss 1212001
Smart Leaf001
Easymile Ez10001
E CAR -001
Subaru City Car001
Subaru Elkat001
Emoss 2828011
Suzuki001
Volkswagen Vw 1300 S001
Emoss 4428011
E Car001
Daf Emoss011
Citroen Vare001
Volkswagen E-golf Sel Pr001
Chevrolet Bolt Ev Lv011
Volkswagen Golf Citystsromer001
Volkswagen Golf Citysyst001
Volkswagen Golf Cl Citystromer001
Chevrolet Blazer001
Volkswagen Golg Citystrommer001
Chevrolet001
Chery Arrizo5 E011
Bmw I I 3 94ah011
Bmw 225xe Active Tourer001
Austin Pick Up001
Volvo Xc60 T8 Twin Engine001
Volkswagen E- Golf011
Chevrolet Bolt Ev Premier011
Citroen Saxo Tm001
Think 0pen001
Citroen Ax Electrique001
Chevrolet Bolt Premier001
Citroen 106001
Toyota Tacoma001
Toyota Toyota Mirai001
Chevrolet Sparlev011
Vdl Citea Slfa - 180/electric011
Vdl Citeaslfa-180/electric011
Volkswagen 5182up!001
Volkswagen Aa001
Volkswagen Citistromer001
Man N6221tg Trolley Buss001
Kewet Kewet City-car 5001
Kewet El-jet 2/3/4001
Mitsubishi I Miev001
Kewet El Jet001
Kewet El Bil001
Kewet City-jet 5001
Kewet City Jet 4001
Nissan 5001
Kewet Citi-jet001
Jaguar Jaguar I Pace001
Nissan Me0001
Jac Iev7s001
Isuzu Micro-vett Electr. 35q001
Nissan Praire Joy Electric001
Kewet Uh4ett?3??h1001
Micro-vett Fiorino001
Micro-vett Fiat001
Man N 6221 Tg Trolley Buss001
Maxus Ev 80011
Lvtong Lt-s23011
Ligier Ez 10001
MERCEDES-BENZ C-CLASS ELECTRIC001
Mercedes-benz E Citaro011
Kia Soul Ev +011
Kia Soul Ev001
Mercedes-benz Sprinter 308 E001
Mia001
Kia 2168soul001
Micro-vett 500001
MICRO-VETT ELECTRIC DOBLO001
Hyundai Nexo011
Peugeot 06001
Peugeot 105 Electric001
Renault El001
Renault Electric001
Renault Express001
Fiat Fiorino Combi E001
Renault Kango Electric001
Renault Kangoo El001
Renault Kangoo Elect Road001
Fiat Ducato001
Fiat 5800e001
Renault Renault001
Renault Rn2939001
Renault Rn2954001
RENAULT Z.E001
Renault Z0e001
Fiat Micro-vett Electric001
Fiat Micro-vett Spa001
Ford Transit Connect001
Hyundai Kona Kauia011
Peugeot 205 Xl 1.1001
Hyundai Ioniq Electric011
Peugeot Electrique001
Peugeot Grønn001
Kewet El-jet-2001
Goupil Polaris - Goupil001
Goupil Goupil011
Peugeot Partner Teepee Electricse011
Golden Dragon Pivot Ev011
Piaggio Porter Combi001
Piaggio Porter Micro-vett Electr.001
Piaggio S85lv001
Andre Roadster001
Fiat 500 Ev011
Kilde: Elbilstatistikk