Elbilsalget i oktober:

Ny knallmåned for elbilene

Mer enn 6 av 10 registrerte biler i oktober var en elbil. Her er vinnerne og taperne.

FORTSATT FORNØYD: VW-direktør Harald Edvardsen-Eibak kan fortsatt smile over å ha levert flest av den elektriske folkevogna.
FORTSATT FORNØYD: VW-direktør Harald Edvardsen-Eibak kan fortsatt smile over å ha levert flest av den elektriske folkevogna. Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Har du husket å melde deg inn i Elbil24 PRO? Det gir tilgang til de beste sakene, og en rekke gode medlemsfordeler.

(Elbil24:) Nok en måned er over, og igjen holdt elbilene stand over den magiske grensen på 50 prosent markedsandel.

Med en andel på 61,7 prosent i oktober, er det andre måneden på rad der mer enn 6 av 10 registrerte personbiler er en elbil.

Samlet ble det registrert rundt 8.000 elbiler i oktober, et antall som gjør oktober til en av tidenes aller beste måneder. Men med en treg start på året, er det likevel ikke registrert mer enn et par tusen elbiler mer hittil i år, sammenlignet med samme periode i fjor.

Samtidig ser vi også det totale bilsalget for oktober var lavere enn i september. Dette gjelder også nullutslipssbilene, som i september endte med 9.560 biler.

Månedens vinner

Igjen bærer antall registreringer preg av en viss ketchup-effekt, der det er masseleveranser av tidligere bestilte biler som står for en stor del av antallet.

Også i oktober heter den elektriske folkevogna Volkswagen, for månedens soleklare vinner ble igjen VW ID.3, akkurat som i september. Med 2.465 registrerte biler topper den listen med over tre ganger så mange registeringer som nummer to på listen – Nissan Leaf.

På tredjeplass finner vi Hyundai Kona, med 590 registrerte biler, og på den sure fjerdeplassen havnet MG ZS EV, som endte opp med bare åtte færre biler – 591.

Registreringstatistikk nye elbiler
Infogram

Tesla i vakuum

På samme måte som den nevnte ketchup-effekten for enkelte bilmodeller, ser vi også at det for andre ikke har kommet båtlaster med nye biler. Dette er spesielt gjeldende for Tesla, som pleier å registrere biler i rykk og napp. Denne måneden var det verken rykk eller napp for Tesla, med samlet 92 nyregistreringer for alle de tre modellene.

Samtidig er det verdt å merke seg at Audi i oktober gikk forbi konkurrenten Tesla Model X i antall registeringer i Norge gjennom tidene.

Det er frem til 1. november registrert 13.632 eksemplarer av Tesla Model X siden den kom på markedet i Norge, mens Audi e-tron nå i oktober så vidt rundet 14.000 biler, på langt kortere tid.

Men når vi først snakker om biler med flest registreringer gjennom tidene, er det ingen som er i nærheten av Nissan Leaf – med dens over 64.000 registerte biler i Norge, siden den kom på markedet i 2011.

Bredt utvalg

Registreringsstatistikken for oktober viser nok en gang at det ikke lenger er antall modeller det står på. For i oktober var ble det registrert over 100 eksemplarer av hele 18 modeller. 13 av disse rundet et antall på 200 eksemplarer, men kun VW ID.3 ble nådde over 1000 – med sine 2.465 biler.

Topp 25 oktober 2020:

Plass Merke / modell Oktober Hittil i år
1Volkswagen ID.32 4654453
2Nissan Leaf7265064
3Hyundai Kona5904627
4MG ZS EV5812705
5Audi e-tron5348467
6BMW i34002352
7Polestar 23511795
8Mercedes-Benz EQC 400 4matic3342776
9Kia e-Niro3231417
10Mazda MX-30315413
11Peugeot e-2008244995
12Kia e-Soul2192602
13Skoda Citigo-e2151484
14Hyundai Ioniq1641963
15Peugeot e-2081531674
16Maxus e-Deliver 3141331
17Renault Zoe1282176
18Volkswagen e-Golf1205055
19Opel Corsa e85349
20Tesla Model 3743272
21Jaguar I-pace66844
22Mini Cooper Se65257
23Volkswagen e-Up!541283
24Renault Kangoo49305
25Nissan Nissan e-NV200461165

Kilde: Opplysningsrådet for vegtrafikk og Elbilstatistikk.no

Vi bryr oss om ditt personvern

elbil24 er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer