250.000 elbiler i Norge:

Rekordene står i kø

Selv om salget av elbiler var moderat i juli, så bikker vi i disse dager 250.000 registrerte elbiler gjennom tidene.

VINNER: Nissan Leaf stakk av med seieren for best solgte elbil i juli. Foto: Fred Magne Skillebæk
VINNER: Nissan Leaf stakk av med seieren for best solgte elbil i juli. Foto: Fred Magne SkillebækVis mer

Denne artikkelen er finansiert av Elbil24 PRO-medlemmer.

- Har du husket å melde deg på nyhetsbrevet vårt?

(Elbil24): 2019 var lenge spådd som et kraftig vekstår når det gjelder nullutslippsbiler, som enn så lenge i stor grad handler om batterielektriske biler- elbiler.

Spådommene har til dels også slått til, og i første halvår oppnådde nullutslippsbilene en andel på 48,4 prosent, altså nær halvparten.

Mye av dette er drevet at to topper, der Tesla har levert ut opp til rundt tre års oppsamlede reservasjoner til kundene. Hva da når disse er levert ut, og markedet stabiliserer seg?

En liten dropp

Vi har tidligere skrevet at markedet i stor grad er delvis stabilisert på rundt 5.000 biler i måneden, helt tilbake fra februar 2018. Likevel vil markedet fortsette å være drevet av leveransetopper fremover.

Ikke bare fra Tesla, men etterhvert også alle de andre merkene som kommer med nye modeller fremover.

Juli måned var en typisk måned uten store topper, og antall registrerte elbiler havnet på 4.022 elbiler, når parallellimporten medregnes. Dette er dropp fra 7.976 registrerte biler i juni, der det kom et ras med Tesla Model 3.

Det var likevel det høyeste antall registreringer av elbiler som noen gang er registrert.

Mot juli i fjor ble det en kraftig vekst, da det kun ble registrert 2.287 elbiler.

1-2-3

Tesla Model 3 topper statistikken klart så langt i år, men er henvist et godt stykke ned på statistikken for juli.

Dermed gjøres det plass til de to andre modellene som har skilt seg ut så langt i år, Nissan Leaf og VW e-Golf.

Det var da også Leaf som ble månedens bestselger i juli, med 736 registerte biler. VW e-Golf tok nest øverste pallplass, med 602 registrerte biler, og tredjeplassen gikk til Audi e-tron, som har fått opp dampen, og det ble registrerte 513 biler i juli.

250.000

Vi kunne i desember melde at det samlet gjennom tidene var registrert 200.000 elbiler i Norge, men tallene krabber raskt oppover.

I dag, 2. august, runder vi 250.000 elbiler registrert gjennom tidene, når både varebiler og parallellimporterte biler tas med - og det bør de jo.

Det skal legges til at dette ikke er tallet for bestanden, men det samlede antallet elbiler som er registrert gjennom tidene. Noen har avgått ved døden som følge av alderdom, andre er kondemnert på grunn av skade, og noen få biler kan også være reeksportert. Men 250.000 er likevel en milepæl som er brutt.

Se hele listen for juli og året:

Merke og modell Juli 2019
Nissan Leaf7364974
Volkswagen Golf6026024
Audi E-tron5132823
Tesla Model 330810869
Hyundai Kona2862277
Bmw I32153459
Hyundai Ioniq2042045
Renault Zoe1871652
Tesla Motors Model S146939
Opel Ampera-e136532
Jaguar I-pace1332261
Kia Soul1031022
Nissan Nissan E-nv200981202
Volkswagen Up!61531
Tesla Motors Model X411327
Fiat 500 Electric35336
Kia Niro32611
Hyundai Kauai3096
Volvo 7900 El2325
Byd El- Leddbuss2020
Peugeot Partner12189
Citroen Berlingo Electric879
Chevrolet Bolt649
Citroen C-zero453
Peugeot Ion343
Renault Kangoo3187
Vdl Citea Slfa _ 180/electric313
Smart Fortwo Electric211
Smart Eq Forfour224
Smart Eq Fortwo Cabrio215
Byd Byd E-bus23
Navya Shuttle22
Mitsubishi I-miev165
Mercedes-benz B 250 E16
Ford-cng-technik Focus Electric112
Toyota Rav4 Ev16
Volkswagen Crafter144
Maxus Ev80137
Volkswagen E- Golf11
Hyundai Kona Kauia11
Fiat E50011
Heuliez Bus Gx 437 Elec11
Hyundai Ioniq Electric11
Maxus Maxus11
Mercedes-benz Evito11
Mercedes-benz Electric Drive03
Think Think00
Renault Kangoo Z.e.00
Th!nk City00
Peugeot 106 Electric00
Citroen Saxo Electrique00
Azure Dynamics Transit Connect Electric00
SMART ELECTRIC DRIVE00
Smart Fortwo Coupe Ed01
Nissan E-nv200038
Tesla Roadster00
Smart Fortwo Cabrio Ed03
Ford Focus Electric00
Kewet Citi Jet 500
Smart Eq Fortwo Coupe018
Smart Forfour Ed03
Renault Fluence Z.e00
Mitsubishi00
Renault Clio Electric00
Nissan00
Micro-vett Fiorino Elettrico00
Think A30600
Mia Electric00
Byd E Bus019
Volvo 7900018
Smart Fortwo Electric Drive02
Nissan Nissan00
Solaris Urbino 12 Electric04
Vdl Citea Slfa-180/electric012
Kewet El-jet 200
Ford Ranger00
Volvo C3000
Smart Smart00
Chevrolet Spark Ev03
Iveco El Buss00
Renault00
Vdl Citea Slf-120/electric010
Kewet00
Man Tge09
Bmw I3 Bev01
Kewet El-jet 300
Kewet El-jet00
Volvo Volvo 7900e07
Mercedes-benz Eqc 400 4matic07
Pivco City Bee00
Peugeot Peugeot00
Kewet El-jet 400
Renault Kangoo Electrique00
Iveco Forveda, Uab00
Iveco 50c/e00
Polaris Goupil00
Toyota Rav 4ev00
Citroen C100
Volkswagen Golf E00
Mercedes-benz Ecitaro05
MITSUBISHI -00
Kewet Citi Van00
Citroen00
Ebusco N/a00
Goupil G500
Peugeot 106 El00
Volkswagen Up00
Kewet Citi-jet 500
NISSAN -00
Vdl Citea Slfa -180/electric03
Peugeot Electric00
Peugeot I0n00
Volkswagen Up! Load00
Citroen Electrique00
Tazzari N.a00
Think Piv 400
Citroen Ax00
Navya Arma Dl4 Pmr02
Citroen Berlinga Electric00
Citroen 2 Cv 600
Chevrolet Geo Prizm00
Chevrolet Spark00
Peugeot00
Polaris G400
Polaris G500
Citroen Saxo Sx E00
Think City Elbil00
Toyota Mirai00
Dennis Eagle/pvi Elite 600
Ligier Easymile Ez1000
Volkswagen Golf City Stromer00
Ligier Easymile Ez10 Gen200
Man N 6221tg Trolley Buss00
Man Trolley Buss00
Emoss Emoss 442800
Byd El-buss00
Mercedes-benz Sls Amg Electric Drive00
Ebusco01
Hyundai Ix3500
Bmw 225xe Active Tourer00
Smart Brabus Electric Drive00
Volkswagen Golf Citysyst00
Volkswagen Citistromer00
Volkswagen E-golf Sel Pr00
Volkswagen Golf Cl Citystromer00
Volkswagen Golg Citystrommer00
Austin Pick Up00
Chevrolet Sparlev01
Renault Renault00
Volvo Xc60 T8 Twin Engine00
Renault Rn293900
Volkswagen Vw 1300 S00
Renault Rn295400
RENAULT Z.E00
Renault Z0e00
Smart Leaf00
Volkswagen Aa00
Volkswagen 5182up!00
Micro-vett Fiorino00
Solaris Urbino 8.9 Electric01
Think 0pen00
Chevrolet00
Tecnobus U 520esp/lr00
Tazzari Zz00
Subaru Elkat00
Suzuki00
Tasso Bingo Minicar00
Toyota Tacoma00
Toyota Toyota Mirai00
Chevrolet Bolt Premier00
Chevrolet Bolt Ev Premier01
Vdl Citeaslfa-180/electric01
Chevrolet Bolt Ev Lv01
Chevrolet Blazer00
Volkswagen Golf Citystsromer00
Subaru City Car00
Smart Fortwo Energi00
Vdl Citea Slfa - 180/electric01
Tata Indica00
Emoss Emoss 282000
Isuzu Micro-vett Electr. 35q00
Jac Iev7s00
Easymile Ez1000
Jaguar Jaguar I Pace00
E CAR -00
Kewet Citi-jet00
Kewet City Jet 400
Kewet City-jet 500
Kewet El Bil00
Kewet El Jet00
Kewet El-jet 2/3/400
Kewet El-jet-200
Kewet Kewet City-car 500
Kia 2168soul00
E Car00
Kia Soul Ev00
Hyundai Nexo01
Fiat 500 Ev01
Fiat 5800e00
Fiat Ducato00
Fiat Fiorino Combi E00
Fiat Micro-vett Electric00
Fiat Micro-vett Spa00
Emoss Emoss00
Ford Transit Connect00
Emoss 442801
Goupil G401
Goupil Goupil01
Goupil Polaris - Goupil00
Emoss 121200
Kia Soul Ev +01
Ligier Ez 1000
Man N 6221 Tg Trolley Buss00
Peugeot 105 Electric00
Micro-vett 50000
Peugeot 205 Xl 1.100
Peugeot Electrique00
Peugeot Grønn00
Citroen 10600
Kewet Uh4ett?3??h100
Piaggio Porter00
Piaggio Porter Combi00
Piaggio Porter Micro-vett Electr.00
Piaggio S85lv00
Renault El00
Renault Electric00
Renault Express00
Renault Kango Electric00
Renault Kangoo El00
Peugeot 0600
Citroen Ax Electrique00
Man N6221tg Trolley Buss00
Daf Emoss01
MERCEDES-BENZ C-CLASS ELECTRIC00
Mercedes-benz E Citaro01
Citroen Vare00
Mercedes-benz Sprinter 308 E00
Mia00
MICRO-VETT ELECTRIC DOBLO00
Micro-vett Fiat00
Citroen Saxo Tm00
Mitsubishi I Miev00
Nissan 500
Nissan Me000
Nissan Praire Joy Electric00
Renault Kangoo Elect Road00
Total402244104
kilde: Elbilstatistikk.no