Prøv et pro-medlemskap for bare 1 krone første måneden og få tilgang til de viktigste sakene og en rekke medlemsfordeler
(Elbil24): For å få et virkelig billig elbilhold, er det essensielt at du gjør så mye av ladinga du kan hjemmefra. Der betaler du langt mindre per kilowattime enn om du lader på farten, og med strømstøtteordningen forsterkes denne prisforskjellen.
Ikke alle har anledning til å lade hjemme, og selv om man har det, hender det seg jo at man legger ut på langtur som gjør at man trenger litt påfyll underveis.

20 modeller sjekket: Så mye koster kjøreturen
Elbil24 tar en gang i blant stikkprøver på hva det koster å lade når du er på farten, og det har vi gjort en ny runde på nå. Vi har fokusert på prisene i Sør-Norge denne gangen, selv om enkelte av aktørene har noe prisavslag i Midt- og Nord-Norge.
Prisene går ned
Det begynner å bli en stund siden vi gjorde samme øvelse – det gjorde vi uke 45 i fjor (november). Siden den gang har de fleste senket prisene.
Circle K og Eviny har holdt prisene ganske på linje med det vi så sist – Evinys priser er uendret, mens Circle K har gjort bittesmå justeringer på ±10 øre.
Både Kople og Mer har senket prisene med rundt 70 øre per kWh, mens Recharge har senket dem med 50 øre.

Tjen penger på å låne bort hjemmeladeren
Tesla billigst
I motsetning til de øvrige aktørene har Tesla individuelle priser per ladestasjon. For å finne en representativ pris for Tesla-laderne har vi plukket ut fem Supercharger-stasjoner i Sør-Norge (Nebbenes, Ullevål, Gol, Brokelandsheia og Lærdal) og lagt inn gjennomsnittsprisen for disse fem i tabellen under.
Selskapet har valgt å gjøre ladinga litt dyrere i «rushtiden» (klokka 16-20), så disse prisene står i parentes. Det er også billigere å lade på Tesla-stasjoner om du har en Tesla, eller om du velger å betale en månedlig abonnementskostnad (om du ikke har Tesla).
Også Ionity har tidligere tilbudt en abonnementsløsning som mot en månedlig avgift gir rimeligere lading, men fra desember ble den tatt bort for nye kunder. Selskapet skriver på sine nettsider at de jobber med en ny tjeneste som skal lanseres første halvår i år.
Sjekk prisene
I tabellen under ser du hva det koster å lyn-/hurtiglade bilen i Sør-Norge. Prisene ble sjekket 7. mars på aktørenes nettsider/apper.
For Tesla har vi altså beregnet en snittpris fra fem stasjoner i Sør-Norge som beskrevet over.
Merk at Uno X også har fått opp noen stasjoner de siste månedene, men prisene på disse publiseres ikke på nett. Vi har imidlertid henvendt oss til Uno X, som kan meddele tilbake at de tar 6,50 kr/kWh på alle sine stasjoner.
Velkommen til vårt kommentarfelt
Vi setter pris på kommentarer til artiklene på elbil24.no. Husk at mange vil lese det du skriver. Hold deg til temaet og vær saklig. Vi gjør oppmerksom på at alle innlegg kan bli redigert eller fjernet av redaksjonen.