Tesla Model 3 rydder bordet:

Storeslem fra Tesla

Norges mest solgte bil, med god margin. Se topplista.

BESTSELGER: Tesla Model 3 er årets mest solgte bil, og vil etter alt å dømme holde denne tronen ut året. Foto: Tesla
BESTSELGER: Tesla Model 3 er årets mest solgte bil, og vil etter alt å dømme holde denne tronen ut året. Foto: Tesla Vis mer

Kampanjetilbud på Elbil24 PRO – kun 1 krone!

Har du husket å melde deg på nyhetsbrevet vårt?

(Elbil24): I september ble det registrert 11.157 nye personbiler i Norge, en oppgang på 5,1 prosent fra samme periode i fjor, og samlet er det nå registrert 110.617 nye personbiler så langt i år.

Bare i september var andelen nullutslippsbiler – altså hydrogen eller fullelektriske biler – på 54,5 prosent.

Med andre ord var det altså nok en måned der salget av elbiler bikket over halvparten.

Toppmåned

Det betyr likevel ikke at halvparten av bilsalget nå er elbiler, for det er i hovedsak tre måneder som trekker opp – mars, juni og september. Det er de tre månedene som utgjør sluttmåneden på første, andre og tredje kvartal.

Hver av disse månedene har Tesla sendt et stort antall biler til Norge for å få de registrert før kvartalsavslutningene, og vi ender derfor opp med slike toppmåneder.

Fra Tesla er det stort sett Model 3 som trekker disse månedene opp, for bare i september stod Model 3 for totalt 2.342 av tilsammen 2.762 registrerte Tesla.

Om vi ser så langt i år, er det registrert hele 13.859 Tesla Model 3, noe som nærmer seg over dobbelt så mange biler som nummer to på lista – VW Golf.

Dette er et forsprang som ikke kommer til å bli tatt igjen før nyttårsrakettene sendes opp, og vi tør allerede kåre Tesla Model 3 til årets mest solgte bil.

Fire elbiler på topp

Når vi tar med alle merker og modeller, uavhengig av drivstoff, så ender vi opp med så mange som åtte elbiler blant topp ti, og ti blant topp femten.

Tesla Model 3 leder soleklart, med VW e-Golf på andre, Nissan Leaf på tredje, og BMW i3 på en fjerdeplass.

Det er nå tydelige signaler om at det nå er drivstoffet som prioriteres, og deretter merke, modell, størrelse og øvrige valg. Det er nå også elektriske varianter å finne i så godt som alle segmenter og størrelser, og det finnes etter hvert en elbil for enhver.

Skulle du ikke finne en blant dagens utvalg er det heller ingen grunn til å fortvile. I løpet av 2020 kommer det så mange som 26 forskjellige nye elbiler på markedet. Da teller også bilene som bidragsytere til 95-grams målet, så produsentene kommer ikke til å holde bilene tilbake, slik de gjør nå i år.

Utvalget kommer med andre ord til å bli godt, og tilgjengeligheten bedre.

Dette er de mest solgte elbilene i september og hittil i år (kilde OFV):

Merke September 2019
Tesla Model 3231213830
Nissan Leaf7806508
Volkswagen Golf6977905
Audi E-tron4913815
Hyundai Kona3862987
Bmw I33744264
Tesla Motors Model X3161767
Jaguar I-pace1962699
Hyundai Ioniq1832451
Opel Ampera-e120812
Kia Soul1181288
Tesla Motors Model S1071105
Nissan Nissan E-nv2001071432
Renault Zoe1021993
Mercedes-benz Eqc 400 4matic4657
Volkswagen Up!44752
Fiat 500 Electric40445
Kia Niro29664
Hyundai Kauai26168
Renault Kangoo19237
Chevrolet Bolt1876
Peugeot Partner16212
Mercedes-benz Evito1227
Peugeot Ion1282
Citroen C-zero1276
Maxus Ev801249
Citroen Berlingo Electric10103
Smart Eq Forfour639
Mitsubishi I-miev674
Peugeot Partner Teepee Electric S55
Nissan E-nv200447
Toyota Rav4 Ev29
Volkswagen Crafter248
Porsche Taycan22
Bmw I I 3 94ah11
Smart Forfour Ed14
Maxus Ev 8011
Smart Eq Fortwo Cabrio118
Mercedes-benz B 250 E19
Golden Dragon Pivot Ev11
Lvtong Lt-s2311
Maxus Maxus12
Smart Fortwo Electric Drive13
Peugeot Partner Teepee Electricse11