Elbilsalget juni 2019:

Toppmåned for elbilene

Kun én måned tidligere er det blitt registrert flere elbiler enn i juni.

KLAR ENER: Tesla Model 3 er klart mest solgte bilmodell så langt i år, med over 10.000 registrerte biler. Foto: Tesla
KLAR ENER: Tesla Model 3 er klart mest solgte bilmodell så langt i år, med over 10.000 registrerte biler. Foto: TeslaVis mer

Denne artikkelen er sponset av Elbil24 PRO-medlemmer.

Har du husket å melde deg på vårt nyhetsbrev?

(Elbil24): Juni er over, og tallene taler for seg selv. Kun en gang i historien er det blitt registrert flere elbiler her i landet, og det var i mars i år.

Igjen var det Tesla som stjal showet, med 2.993 registrerte Model 3. Inkludert Model S og Model X registrerte Tesla alene 3.732 biler i juni.

Det er likevel ikke overraskende at tallene ble høye for juni var avslutningen på nok et kvartal, og Elon Musk har ved flere anledninger pratet varmt om nettopp dette kvartalet.

En god nummer to

En klar nummer to på lista er en gammel kjenning som også har gjort det svært bra de siste månedene – VW Golf.

Med 859 registrerte biler i juni er den ikke bare nummer to for måneden, men også på året.

Tilsammen er det registrert 5.407 VW e-Golf så langt i år, mens det har trillet ut 10.542 Model 3 siden nyttår, altså nær det doble. Men bare så det er sagt, bilene som nå har rullet ut fra Tesla er et oppsamlet salg helt tilbake fra 2016, men også noen nyere ordre som er blitt levert på kort tid.

STÅR SEG GODT: VW e-Golf har noen år på baken, men står seg godt. Foto: VW
STÅR SEG GODT: VW e-Golf har noen år på baken, men står seg godt. Foto: VW Vis mer

Kjent nummer tre

Den som krafser til seg siste pallplass for juni er naturligvis Nissan Leaf. De har fått ut 634 biler i juni mens de venter på å få utgaven med batteri på 62 kWh, og lengre rekkevidde.

Hittil i år har de registrert 4.215 biler, mens det er ventet et rush når de får den nye modellen.

Hvorvidt den vil utløse så mange registreringer at de vipper VW e-Golf til side blir bare spekulasjoner.

De tre bilene vi finner på topp har i det store og hele ingen reell konkurranse bakfra. Det må likevel sies å ha kommet et anstendig antall Audi e-tron, for bare i juni rullet de ut 580 biler. Bak der finner vi BMW i3 med 430 biler og Tesla Model S med 426.

NY MODELL: Nissan venter på versjonen med lang rekkevidde. Foto: Fred Magne Skillebæk
NY MODELL: Nissan venter på versjonen med lang rekkevidde. Foto: Fred Magne Skillebæk Vis mer

Saken fortsetter under tabellen.

For noen går det trådt

Dessverre er det flere som ikke har fått opp dampen til forventet nivå. Hyundai har lange ventelister på Kona, og før helgen gikk det ut melding fra Kia om at de knapt klarer å levere mer enn 1.000 biler samlet på året av e-Niro og nye e-Soul.

Dette er knapt en smakebit, sett opp mot de lange reservasjonslistene selskapet har sittet på. De kunne lett omsatt 10.000 biler i løpet av året, dersom de hadde fått biler.

Spørsmålet nå er om rushet er over? Har Tesla dekket opp alle som har stått på listene? De er svært tilbakeholden med informasjon om slike antall, men de har foreløpig ikke startet utrullingen av Model 3 Standard Range+.

Når denne dukker opp vil det etter alt å dømme utløses en del registreringer til, men mye tyder på at årets to toppmåneder nå ligger bak oss.

Slik ser listen ut til nå:

MERKE JUNI I ÅR
Tesla Model 3299310542
Volkswagen Golf8595407
Nissan Leaf6344215
Audi E-tron5802299
Bmw I34303218
Tesla Motors Model S426784
Jaguar I-pace3312127
Tesla Motors Model X3131285
Hyundai Kona2881988
Renault Zoe2571465
Hyundai Ioniq2171835
Nissan Nissan E-nv2001361101
Kia Soul114917
Opel Ampera-e74385
Renault Kangoo59184
Kia Niro54579
Volkswagen Up!50469
Fiat 500 Electric46301
Peugeot Partner16175
Chevrolet Bolt843
Kilde: Elbilstatistikk.no